GRAUDI.lv
Sākumlapa / Jaunumi / Aktuālie
 
Intervijas

Atpakaļ uz interviju sarakstu
AS Kurzemes ciltslietu un MAS
AS Kurzemes ciltslietu un MAS
  
15.03.2011

AS Kurzemes ciltslietu un MAS

Kad izveidots uzņēmums un ar ko tas nodarbojas?

Uzņēmuma AS Kurzemes ciltslietu un MAS darbības vēsturiskie pirmsākumi meklējami jau tālajā 1959. gadā, kad tas tika dibināts, bet šī brīža statusā- kā privāts uzņēmums, tas darbojas kopš 1998. gada. Uzņēmuma pamatdarbība ir vaislas dzīvnieku bioproduktu ražošana (vaislas buļļi un kuiļi) un ar ciltsdarbu saistīto pakalpojumu sniegšana, kā arī graudkopība.

Cik ha zemes Jūs apsaimniekojat un kādas kultūras Jūs audzējat?

Kas attiecas uz graudkopību, tad apsaimniekojam 190 hektārus zemes, aptuveni 100 ha audzējam ziemas kviešus, 50 ha rapsi, nedaudz arī vasaras miežus lopbarībai un 20 ha aizņem zālāji.

Kāda bija iepriekšējā sezona graudu ražības un kvalitātes ziņā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Graudu ražība katru gadu ir diezgan stabila, ar pārmērīgu minerālmēslu un ķīmijas lietošanu neaizraujamies, kviešu ražība iepriekšējā sezonā bija 5,5 līdz 6 tonnas no hektāra (pēc graudu pirmapstrādes), rapsis vidēji 2-2,5 t/ha. Sauso laika apstākļu dēļ graudu ražas kopējie apjomi nepārsniedza vidējos rādītājus. Kviešu kvalitāte bija laba, principā visi kvieši bija atbilstoši pārtikas kviešu prasībām.

Kā Jūs vērtējat iespējas realizēt izaudzētos graudus, graudu nodošanas vietas, cenas, pakalpojumu cenas, apmaksas kārtību?

Iespējas realizēt graudus ir labas, jautājums ir par kādu cenu, arī graudu cenas šosezon bija labas, ko nevar teikt par vienu sezonu iepriekš. Pagājušajā sezonā lielāko daļu no graudiem pārdevām firmai Baltic Agro, tas zināmā mērā bija saistīts arī ar minerālmēslu un ķīmijas iegādi. Pāris gadus iepriekš esam realizējuši graudus arī maizes ceptuvēm, kā arī Rīgas dzirnavniekam. Pret apmaksas kārtību nekādu pretenziju šosezon nebija.

Vai Jums ir iespēja pašiem uzglabāt graudus? Cik lielā daudzumā?

Jā, paši varam uzglabāt līdz pat 1500 tonnām graudu.

Kā nosakāt brīdi, kurā realizēt graudus un kādi apstākļi to ietekmē?

Lai izvairītos no graudu cenu ievērojamām svārstībām, graudi netiek realizēti visi uzreiz, bet gan sadalīti divās daļās, tādējādi mazinot riskus, ko var radīt cenu svārstības. Daļa graudu tiek realizēta pēc rudens sējas darbiem- oktobrī vai novembrī, otra daļa tiek pārdota februārī vai martā. Pieredze rāda, ka parasti ziemas mēnešos graudu cenai nav tendence samazināties.

Pēc kādiem kritērijiem izvērtējiet uzņēmumu, kam pārdot graudus?

Pamatkritērijs, protams, ir cena, tad seko transporta nodrošinājums un daļēji arī jau esošā sadarbība minerālmēslu un ķīmijas iegādē. Ja ar kādu uzņēmumu iepriekšējos gados radušās domstarpības par kvalitātes rādītāju noteikšanas precizitāti, tad graudus tam vairs nepārdodam.    

Kādā veidā un kur Jūs iegūstat informāciju par graudu cenām un par aktualitātēm graudu tirgū?

Informāciju par graudu cenām iegūstam pa telefonu sazvanot potenciālos graudu pircējus un noskaidrojot mūsu graudu kvalitātes rādītājiem atbilstošo cenu. Pēc tam tiek pieņemts lēmums par graudu pārdošanu.

Kāda Jums ir attieksme pret līgumiem par jauno ražu fiksējot cenu?

Šāda veida līgumus neslēdzam, jo pastāv riska faktors- var gan vinnēt, gan zaudēt.  Līgumā cenu fiksējam tikai tad, kad ir konkrēts graudu daudzums, kam ir noteikta kvalitāte un kas ir jārealizē. Dodam priekšroku izvairīties no šāda veida līgumu slēgšanas, lai nebūtu saistības un varētu brīvi realizēt savus graudus brīdī, kad tas ir vajadzīgs. Ja nebūtu iespējas uzglabāt graudus un pašiem sava kalte, tad varbūt būtu savādāk.

Kādi faktori Jums ir svarīgi veicot minerālmēslu un AAL iegādi?

Minerālmēsliem ir zināms sastāvs, augu aizsardzības līdzekļiem ir noteikta iedarbība, kas nepieciešama un, balstoties uz to, tiek apzvanīti uzņēmumi, kas tirgo minerālmēslus un AAL. Tad tiek izvērtēta labākā cena, ņemot vērā arī transporta izmaksas un pieņemts lēmums par minerālmēslu un AAL iegādi. AAL iegādē izmantojam arī konsultantu ieteikumus un parasti izvēlamies optimālāko risinājumu par labāko cenu.

Kādu iegādāsieties un cik bieži atjaunosiet savu lauksaimniecības tehniku pēc 2013. gada, kad beigsies Eiropas subsīdijas? Jaunu tehniku, bet retāk  vai lietotu?

Tas būs atkarīgs no ES struktūrfondu atbalsta. Līdz šim esam iegādājušies tehniku izmantojot gan ES, gan arī vietējās atbalsta programmas, kas diemžēl vairs neeksistē. Esam pirkuši arī mazlietotu tehniku bez atbalsta piesaistes. Lauksaimniecības agregātus un piekabes pamatā pērkam tikai jaunus, nevis lietotus.

Kādi faktori ir svarīgi, lai sadarbība ar tehnikas piegādātāju būtu ilgstoša? Tehnikas kvalitāte, rezerves daļu pieejamība, serviss vai citi faktori?

Lai sadarbība ar tehnikas tirgotāju būtu ilgstoša galvenais ir cena un visi šie minētie faktori. Viens no pašiem svarīgākajiem jautājumiem ir rezerves daļu piegādes un servisa darba ātrums, jo situācijā, kad rezerves daļa kulšanas laikā kombainam ir pieejama, bet diemžēl tikai pēc mēneša, nekādā veidā neveicina ilgstošu sadarbību ar šo tehnikas piegādātāju. Ir dzirdēti reāli gadījumi, ka pilnīgi jauns kombains otrajā kulšanas dienā eļļošanas sistēmas defekta dēļ nostāv mēnesi, kamēr tiek noteikts defekts un sagādātas rezerves daļas.

Kā pavadāt brīvo laiku- aizraušanās, hobiji?

Brīvā laika man ir samērā maz. Patīk spēlēt basketbolu, vasarā labprāt braucu ar laivām, agrāk nopietni nodarbojos ar militāro daudzcīņu.

 

graudi@graudi.info
© 2009 SIA Elagro Ja atrodat kļūdas, rakstiet mums. | Saistību atruna | developed by AGK.lv | dāvanas