28.02.2012
z/s Griķi
Cik ha zemes Jūs apsaimniekojat un kādas kultūras Jūs audzējat?
Apsaimniekojam 380 ha zemes. No tiem 100 ha aizņem rapsis, pārējās platībās parasti audzējam ziemas kviešus, bet šogad 60 hektārus nāksies apsēt ar vasaras kviešiem, jo bija problēmas ar meliorāciju.
Kāda bija iepriekšējā sezona graudu ražības un kvalitātes ziņā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?
Graudu ražība pagājušajā gadā bija vidēja. Ziemas kviešu ražība bija 5 tonnas no hektāra. Savas korekcijas paveica ziema, pievīla arī sēklu izvēle. Kad tu pērc, neviens jau tev nepasaka sliktās īpašības šķirnei, pērc tikai. Protams, salīdzinot ar Latgali, sūdzēties nevaram - viņiem 5 t/ha tas ir grūti aizsniedzams maksimums. Mums tomēr klimats ir mazliet labvēlīgāks. Visa kviešu raža pagājušajā gadā bija atbilstoša pārtikas kviešu kvalitātes prasībām, kaut arī bija problēmas ar krišanas skaitli. Rapšu vidējā ražība pērn bija 2,5-3 tonnas no hektāra.
Kā Jūs vērtējat iespējas realizēt izaudzētos graudus, graudu nodošanas vietas, cenas, pakalpojumu cenas, apmaksas kārtību?
Iespējas realizēt graudus ir. Visus graudus realizēju kooperatīvam Latraps, jo esmu tā biedrs. Nevaru teikt neko labu, neko sliktu. Viss ir normāli. Apmaksas kārtība mani apmierina.
Vai Jums ir iespēja pašiem uzglabāt graudus? Cik lielā daudzumā?
Jā tāda iespēja mums ir. Varam uzglabāt līdz 1000 t graudu.
Kā nosakāt brīdi, kurā realizēt graudus un kādi apstākļi to ietekmē?
Ir tā, ka 700 tonnas realizēju tad, kad man tas ir nepieciešams. Graudi ir nogādāti Latraps un, kad cena ir pieņemama, tad es to fiksēju, neskatoties uz to vai tas ir sezonas sākums vai beigas.
Pēc kādiem kritērijiem izvērtējiet uzņēmumu, kam pārdot graudus?
Man svarīgs ir attālums līdz graudu nodošanas vietai, kā arī pretimnākoša attieksme no darbinieku puses. Visus graudus realizēju Latraps.
Kādā veidā un kur Jūs iegūstat informāciju par graudu cenām un par aktualitātēm graudu tirgū? Vai izmantojiet www.graudi.lv?
Informāciju par graudu cenām iegūstu internetā. Izmantoju arī graudi.lv.
Kāda Jums ir attieksme pret līgumiem par jauno ražu fiksējot cenu?
Pret šāda veida līgumiem man ir pozitīva attieksme. Problēmas nesaskatu.
Kādi faktori Jums ir svarīgi veicot minerālmēslu un AAL iegādi?
Iegādājoties minerālmēsus, man vissvarīgākā ir kvalitāte, lai tie būtu svaigi, lai nebūtu mēnešiem ilgi gulējuši noliktavās, tad sasaluši, tad atkal atkusuši.
Vai dodiet priekšroku jaunas tehnikas iegādei vai, ja nav subsīdiju, tad priekšroka būs lietotas tehnikas iegādei?
Man ir bijusi pieredze, kā notiek tehnikas iegāde, izmantojot Eiropas fondus. Vairāk nekad to nedarīšu šausmīgās birokrātijas dēļ, nemaz nerunājot par to, kas bija jāpiedzīvo piecus gadus pēc tam. Ja pirktu tehniku, tad dotu priekšroku mazlietotai, un pirktu tikai par savu naudu - nekādas saistības vairs neuzņemtos.
Kādi faktori ir svarīgi, lai sadarbība ar tehnikas piegādātāju būtu ilgstoša? Tehnikas kvalitāte, rezerves daļu pieejamība, serviss vai citi faktori?
Manuprāt, visi nosauktie faktori ir svarīgi.
Ko Jūs varētu ieteikt vai novēlēt citiem graudu audzētājiem Latvijā?
Visiem graudu audzētājiem novēlu labākas ražas nekā pērn!
|