GRAUDI.lv
Sākumlapa / Jaunumi / Aktuālie
 
Intervijas

Atpakaļ uz interviju sarakstu
z/s Jaunbutki
z/s Jaunbutki
  
21.03.2012

z/s Jaunbutki

Cik ha zemes Jūs apsaimniekojat un kādas kultūras Jūs audzējat?

Apsaimniekojam 300 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Audzējam ziemas kviešus, vasaras miežus un ziemas rapsi.

Kā šogad pārziemojuši ziemāji?

Baidos kaut ko teikt, jo pagājušajā gadā 70 hektāri rapša sējumu aizgāja bojā tieši marta mēnesī, lielo  temperatūras svārstību dēļ. Uz ziemas kviešu laukiem ir diezgan daudz ūdens, kas saglabājies dēļ rudens lietavām.

Kāda bija iepriekšējā sezona graudu ražības un kvalitātes ziņā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Pagājušajā sezonā kvieši bija ļoti labas kvalitātes- praktiski visi bija atbilstoši A+ pārtikas kviešu grupai, bet rapsis diemžēl visi 70 hektāri aizgāja bojā. Kviešu ražība bija gandrīz 5 tonnas no hektāra. Šis rādītājs ir atbilstošs vidējiem kviešu ražības rādītājiem saimniecībā vairāku iepriekšējo gadu laikā. Kviešus izdevās paspēt nokult īsi pirms lietainā laika sākuma.

Kā Jūs vērtējat iespējas realizēt izaudzētos graudus, graudu nodošanas vietas, cenas, pakalpojumu cenas, apmaksas kārtību?

Pašlaik iespējas realizēt izaudzētos graudus ir ļoti labas, salīdzinot ar iepriekšējiem laikiem deviņdesmitajos gados, kad tas radīja diezgan lielas grūtības. Tagad dažbrīd telefons no graudu iepircējfirmu pārstāvju zvaniem paliek „sarkans" un tas sāk jau nedaudz traucēt. Sadarbojamies tikai ar kooperatīvu Latraps un pagājušajā sezonā arī ar Elagro. Nekādu pretenziju pret apmaksas kārtību un pakalpojumu cenām nav. Graudu cenas vienmēr varētu būt labākas, bet pēdējos divus gadus par to nevar sūdzēties. Galvenais, lai graudu cenas nosegtu graudu pašizmaksu, kā zināms, degvielas, minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu cenas arī mēdz strauji pieaugt pirms graudu cenu pieauguma, un būtu peļņa tālākai saimniecības attīstībai.

Vai Jums ir iespēja pašiem uzglabāt graudus? Cik lielā daudzumā?

Jā, varam nedaudz graudus uzglabāt, aptuveni 100 tonnas. Paši uzglabājam miežus un sekojam tirgus cenu svārstībām, lai tos realizētu par izdevīgāko cenu.

Kā nosakāt brīdi, kurā realizēt graudus un kādi apstākļi to ietekmē?

Graudu realizācijas periodā dators atrodas „režīmā" www.graudi.lv , sekojam līdzi cenu dinamikai. Graudi.lv mājas lapa ir ļoti informatīva, tur var redzēt ne tikai dienas cenu, bet arī cenu dinamiku pa nedēļām, mēnešiem un gadiem. Izmantojam arī Latraps mājas lapu un skatāmies dienas cenu. Graudus kulšanas laikā savedam koperatīvam Latraps glabāšanā, bet realizēti tie tiek brīdī, kad graudu cena ir izdevīgāka.  

Pēc kādiem kritērijiem izvērtējiet uzņēmumu, kam pārdot graudus?

Mēs 10 gadus esam Latraps kooperatīva biedri, es nevaru nevienu sliktu vārdu teikt par šo sadarbību, ja nu vienīgi varēja būt nedaudz izdevīgāks ģeogrāfiskais stāvoklis, bet arī šajā gadījumā Latraps ir nācis pretī un tagad varam graudus nodot ievērojami tuvāk - Bēnē. Iepriekš nokļūšana ar pilnu kravu līdz Elejai bija ļoti apgrūtinoša ļoti sliktā ceļa seguma dēļ. Arī par uzņēmumu Elagro Dobelē varu teikt tikai labus vārdus.

Kādā veidā un kur Jūs iegūstat informāciju par graudu cenām un par aktualitātēm graudu tirgū? Vai izmantojiet www.graudi.lv?

Informāciju par graudu cenām iegūstam internetā- www.graudi.lv un Latraps mājas lapā.

Kāda Jums ir attieksme pret līgumiem par jauno ražu fiksējot cenu?

Šāda veida līguma slēgšana ir ļoti riskants pasākums, to apliecina arī pagājušā gada pieredze, kad mums visi rapša sējumi aizgāja bojā. Kaut arī cenas šad tad ir ļoti vilinošas, šāda tipa līgumus neslēdzu. Kamēr nav nokults neviens bunkurs un nogādāta klētī pirmā krava ar jauno ražu, tikmēr slēgt šādus līgumus ir bīstami. Latviešiem ir sakāmvārds, ko var attiecināt uz šādiem līgumiem: „Cāļus skaita rudenī".

Kādi faktori Jums ir svarīgi veicot minerālmēslu un AAL iegādi?

Svarīgākie faktori, veicot minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu iegādi ir cena un kvalitāte. Šajā ziņā uzticamies zinošiem agronomijas konsultantiem no Elagro un Latraps.

Vai dodiet priekšroku jaunas tehnikas iegādei vai, ja nav subsīdiju, tad priekšroka būs lietotas tehnikas iegādei?

Principā ir pirkta gan jauna tehnika, gan lietota. Runājot par subsīdijām, tās ne vienmēr ir atbalsts zemniekam, bet drīzāk gan pārējiem šajā procesā iesaistītajiem „ķēdes posmiem". Zināmā mērā ir jūtama arī Eiropas tehnikas ražotāju lobēšana.

Kādi faktori ir svarīgi, lai sadarbība ar tehnikas piegādātāju būtu ilgstoša? Tehnikas kvalitāte, rezerves daļu pieejamība, serviss vai citi faktori?

Visi nosauktie faktori ir svarīgi, bet tiem klāt nāk arī tīri cilvēciskais faktors. Būtiski ir, lai firmas pārstāvji turētu savu doto vārdu, īpaši jau kulšanas sezonas laikā, kad katra minūte ir zelta vērta.

Nav saprotams, kāpēc jaunai tehnikai garantijas laikā, piemēram, traktoram veicot apkopi- eļļas maiņa, filtru maiņa un tamlīdzīgi, par to jāmaksā iespaidīgs rēķins. Pie tam paši mēs to darīt nedrīkstam. Uzskatu, ka garantijas laikā tehnikas apkopi un remontu izmaksas būtu jāsedz firmai, kas pārdevusi šo tehniku.

Vai esat dzirdējuši atsauksmes par Elagro?

No citiem atsauksmes neesmu dzirdējusi, bet pati varu dot ļoti pozitīvas atsauksmes par sadarbību ar uzņēmumu Elagro Dobelē.

Kā pavadāt brīvo laiku- aizraušanās, hobiji?

Man ir ļoti daudz brīvā laika pavadīšanas veidu un hobiju. Ļoti patīk ceļot, strādāt piemājas dārzā. Aizraujos arī ar dažādiem rokdarbiem, piemēram, ar pērļošanu un dažādu apģērba dizaina elementu izšūšanu.

Ko Jūs varētu ieteikt vai novēlēt citiem graudu audzētājiem Latvijā?

Graudu audzētājiem Latvijā novēlu stiprus nervus, izturību, optimismu un saglabāt cerību, ka arī Eiropa mūs neatstās pabērna lomā mūžīgi un nāks kādu solīti pretīm, izlīdzinot netaisnos tiešmaksājumus starp Eiropas valstīm, un arī citos jautājumos panākot līdzvērtību.

graudi@graudi.info
© 2009 SIA Elagro Ja atrodat kļūdas, rakstiet mums. | Saistību atruna | developed by AGK.lv | dāvanas