GRAUDI.lv
Sākumlapa / Jaunumi / Aktuālie
 
Intervijas

Atpakaļ uz interviju sarakstu
z/s Akmentiņi
z/s Akmentiņi
  
29.05.2012

z/s Akmentiņi

Cik ha zemes Jūs apsaimniekojat un kādas kultūras Jūs audzējat?

Apsaimniekojam ap 400 hektārus zemes, audzējam ziemas kviešus un rapsi.

Kā Jūs vērtējat šī brīža situāciju cīņā par taisnīgiem tiešmaksājumiem Latvijas zemniekiem?

Prieks, ka Latvijas prezidents pareizi domā par šo jautājumu, ko nevar teikt par citiem augsta ranga ierēdņiem. Pareizā veidā šis jautājums bija jārisina brīdī, kad Latvija stājās Eiropas savienībā, nevis tagad ar kailām rokām Briselē cīnīties ar agrāk pielaistām rupjām un neizprotamām kļūdām. Kā varēja tā laika Latvijas valdība parakstīt dokumentus, kas paredz tik šokējoši zemākus tiešmaksājumus mūsu zemniekiem nekā citās Eiropas valstīs? Paldies Dievam, ka Latvijā ir vairāki kooperatīvi, ja to nebūtu, tad bankrotējušo zemnieku saimniecību būtu vēl vairāk.

Pats esmu iestājies KS „Kviesis" Sesavas pagastā, kas dibināts un atzīts šogad. Kooperatīva galvenā atšķirība no citiem kooperatīviem ir absolūti vienāda attieksme pret katru kooperatīva biedru, nesadalot saimniecības mazākās vai lielākās, labākās vai sliktākās. Nedrīkst būt situācija, ka jaunam kooperatīva biedram par graudiem maksā mazāku cenu nekā esošajam. Kooperatīvā „Kviesis" šobrīd ir jau 10 biedri ar kopējo zemes platību ap 2000 hektāri.

Kā Jūs vērtējat zemes cenu šobrīd Latvijā?

Šobrīd lielāko risku zemes cenu kāpumam Latvijā veido lielais Eiropas un arī Latvijas finansiālais atbalsts zaļās enerģijas ražotājiem, jo tam nepieciešamas lielas zemes platības, kas savukārt, mazinās graudkopības nozares attīstības iespējas.

Kā šogad pārziemojuši ziemāji?

Tur kur uz laukiem nebija nopūsts sniegs kvieši pārziemojuši lieliski, bet tur kur sniegs bija nopūsts, lauki bija labā un apmierinošā stāvoklī. Arī rapsis ir labi pārziemojis. Vienīgi vietās, kur stirnas bija izkasījušas sniegu, rapsis nosala. Zemgalē jau nebija pārāk bieza sniega sega.

Kāda bija iepriekšējā sezona graudu ražības un kvalitātes ziņā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Iepriekšējā sezonā 90% labības lauku nācās pārsēt. Pārsēto lauku ražība bija ap 5 tonnas no hektāra. Arī cietiem zemniekiem, kas pārsēja laukus, ražība    bija laba. Grūtāk klājās tiem, kas nepārsēja, tiem ražība bija tikai 1-2 t/ha. Rapsi pagājušajā sezonā visu pārsēju un raža bija 3,5 tonnas no hektāra. Graudu kvalitāte bija atbilstoša E klases pārtikas kviešu prasībām. Katru gadu saimniecības mērķis ir sasniegt visaugstāko kviešu kvalitāti.

Kā Jūs vērtējat iespējas realizēt izaudzētos graudus, graudu nodošanas vietas, cenas, pakalpojumu cenas, apmaksas kārtību?

Graudus pagājušajā sezonā realizēju, manuprāt, izdevīgi. Skumji ir vienīgi tas, ka izejvielas stipri sadārdzina pašizmaksu. Par degvielas cenu kāpumu nevienam nav jāstāsta, arī minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu cenas jau pārsniedz saprāta robežas.

Kamēr graudi tiks eksportēti no Latvijas, tikmēr graudu tirgus būs optimālā kārtībā. Sadarbojos ar Elagro Trade un esmu ļoti apmierināts. Pakalpojumu cenas vērtēju apmierinoši, apmaksas kārtība ir ideāla.

Vai Jums ir iespēja pašiem uzglabāt graudus? Cik lielā daudzumā?

Jā, uzglabāt varu visus graudus un rapsi līdz pat 2000 tonnām.

Kā nosakāt brīdi, kurā realizēt graudus un kādi apstākļi to ietekmē?

Man ir noslēgti līgumi ar piegādes termiņiem un tādā secībā arī viss tiek realizēts. Līdz šim Elagro Trade no savas puses līgumus ir vienmēr izpildījuši un nav bijušas nekādas problēmas. Graudus aizved ar savu transportu līgumā paredzētajā laikā. Neliela daļa no graudiem paliek sēklu audzēšanai.

Pēc kādiem kritērijiem izvērtējiet uzņēmumu, kam pārdot graudus?

Galvenais kritērijs ir sadarbības partnera godprātība.

Kādā veidā un kur Jūs iegūstat informāciju par graudu cenām un par aktualitātēm graudu tirgū?

Informācija par graudu cenām cirkulē starp zemniekiem un, protams, ka skatamies arī biržas cenas internetā.

Kāda Jums ir attieksme pret līgumiem par jauno ražu fiksējot cenu?

Attieksme pret šāda veida līgumiem man ir divpusēja, no tiem ir pazudis punkts par „force major" apstākļiem, tādēļ, piemēram, pagājušā sezonā, kad gandrīz visu nācās pārsēt, situācija bija samērā nervoza.

Kādi faktori Jums ir svarīgi veicot minerālmēslu un AAL iegādi?

Galvenais faktors, veicot minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu iegādi, ir cena. Ir tāda sajūta, ka minerālmēslu un augu aizsardzības tirgū Baltijas valstīs un Polijā cenas ir paaugstinātas mākslīgi, jo tās ir pārāk vienādas, kas, savukārt, varētu liecināt, ka tas vairs nav brīvais tirgus.

Vai dodiet priekšroku jaunas tehnikas iegādei, vai, ja nebūs subsīdiju, priekšroka būs lietotas tehnikas iegādei?

Interesanta ir situācija ar tehnikas garantijas termiņiem- pazīstama brenda traktors maksā vairākus desmitus tūkstošu latu, bet tam ir tikai 1 gada garantija! Vajadzētu būt vismaz 5 gadu garantija vai arī pēc motorstundu uzskaites. Pat televizoram vai ledusskapim ir 2 gadu garantija. Es šo situāciju uzskatu par nenopietnu.

Pērkot jaunu tehniku nav garantijas, ka tā kalpos labāk nekā lietota tehnika, kas iegādāta, piemēram, Vācijā. Uzskatu, ka zemniekam nav jāatbalsta tikai tehnikas megarūpnīcas un vajadzētu dot subsīdijas arī lietotas tehnikas iegādei.

Kādi faktori ir svarīgi, lai sadarbība ar tehnikas piegādātāju būtu ilgstoša? Tehnikas kvalitāte, rezerves daļu pieejamība, serviss vai citi faktori?

Svarīgākie faktori ir tehnikas kvalitāte un rezerves daļu pieejamība, kā arī uzņēmuma darbinieku godaprāts.

Tehnikas piegādātāju servisa apkalpošana un darbinieku zināšanas Latvijā stipri klibo un būtu jāpaaugstina. Nedrīkst būt tā, ka es nopērku jaunu kombainu, bet tam ir kāds defekts, kuru servisa speciālisti nav spējīgi noteikt un novērst.

Kā pavadāt brīvo laiku- aizraušanās, hobiji?

Mana lielākā aizraušanās ir medības. Runājot par meža zvēriem gribu piebilst vienu lietu. Mežazvēri regulāri uz laukiem nodara ievērojamus postījumus, bet  man kā saimniekam nav absolūti nekādu tiesību iejaukties šajā procesā. Šogad, piemēram, meža zvēri noēda 15 hektārus rapsi. Iznāk, ka zemnieki baro meža zvērus un ir beztiesiski kaut ko mainīt šajā situācijā.

Ko Jūs varētu ieteikt vai novēlēt citiem graudu audzētājiem Latvijā?

Citiem graudu audzētājiem Latvijā novēlu sekot līdzi jaunākajām tehnoloģijām un cītīgi strādāt! Necerēt uz "debesu mannu no augšas"!

 

graudi@graudi.info
© 2009 SIA Elagro Ja atrodat kļūdas, rakstiet mums. | Saistību atruna | developed by AGK.lv | dāvanas