GRAUDI.lv
Sākumlapa / Jaunumi / Aktuālie
 
Intervijas

Atpakaļ uz interviju sarakstu
Z/s Rimeikas
Z/s Rimeikas
  
29.01.2010

z/s Rimeikas

Cik sen nodarbojaties ar lauksaimniecību?

Ar lauksaimniecību nodarbojamies jau kopš 1991. gada. Mūsu darbības nozares ir piena lopkopība un graudu audzēšana.

Cik ha zemes Jūs apsaimniekojat un kādas kultūras Jūs audzējat?

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme mums ir 148 ha, no tiem aptuveni puse ir zālāji un otra puse graudaugi. Audzējam kviešus, miežus, auzas un zirņus.

Kāds bijis šis gads graudu ražības un kvalitātes ziņā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Šis gads graudu ražības ziņā bija viduvējs- ja iepriekšējos gados ražība bija no 6 līdz 7 tonnām no hektāra, tad šogad tikai vidēji 4,5 tonnas no hektāra. Kviešu kvalitāte gan šogad bija reti laba- ļoti augsti proteīna un lipekļa rādītāji, tādēļ pilnīgi visa raža pēc kvalitātes bija atbilstoša pārtikas kviešu prasībām, daļa bija pat novērtēti kā elites grupas pārtikas kvieši.

Kā Jūs vērtējat iespējas realizēt izaudzētos graudus, graudu nodošanas vietas, cenas, pakalpojumu cenas, apmaksas kārtību?

Iespējas realizēt izaudzētos graudus ir labas. Šogad graudus atkal pārdevām uzņēmumam Elagro Dobelē. Apmaksas kārtību vērtēju kā labu. Runājot par graudu cenām, tās, protams, vienmēr vēlētos augstākas.

Vai Jums ir iespēja pašiem uzglabāt graudus?

Var teikt, ka praktiski nav iespēju pašiem uzglabāt graudus, vienīgi tik cik nepieciešams lopbarībai.

Kā nosakāt brīdi, kurā realizēt graudus un kādi apstākļi to ietekmē?

Tā kā mums nav iespēju graudus pašiem uzglabāt, tad parasti uzreiz arī tos pārdodam.

Pēc kādiem kritērijiem izvērtējiet uzņēmumu, kam pārdot graudus?

Vērā tiek ņemts attālums līdz nodošanas vietai, svarīga ir ātra un savlaicīga samaksa par nodotajiem graudiem. Izvērtētas tiek arī uzņēmuma prasības pret graudu kvalitāti, jo ir bijis gadījums ka, piemēram, vienu un to pašu graudu kravu Tukumā novērtē kā lopbarību, bet Dobelē kā pārtikas kviešus. Būtiska ir arī graudu pircēja attieksme tīri cilvēciskā ziņā. Uzskatu, ka varbūt kādreiz kādu santīmu ir izdevīgāk zaudēt, bet palikt pie pastāvīgas un noturīgas sadarbības. Man, piemēram, tāda situācija ir ar pienu- nododot Rīgas Piena kombinātā, noteikti zaudēju kādu santīmu, taču viņi maksā regulāri. Ja es pienu realizētu caur kooperatīvu, tad cena būtu nedaudz augstāka, bet trīs mēnešus būtu jāgaida nauda un tas man vairs nav izdevīgi, tādēļ svarīgi ir novērtēt sadarbības partnera stabilitāti. Labprāt izmantotu iespēju saņemt kredītā augu aizsardzības līdzeļus un minerālmēslus apmaiņā pret graudiem.

Kādā veidā un kur Jūs iegūstat informāciju par graudu cenām un par aktualitātēm graudu tirgū?

Informāciju gūstam gan no laikrakstiem, gan internetā. Paši interesējamies, zvanām, uzzinām no draugiem un kaimiņiem. Tiek izmantoti visi veidi, lai iegūtu informāciju par graudu cenām.

Kā Jūs vērtējat zemnieku kooperatīvu darbību Latvijā?

Paši gan neesam nevienā kooperatīvā, bet esam dzirdējuši diezgan pozitīvas atsauksmes par to, ka kooperatīviem, piemēram,  ir labākas iespējas realizēt graudus un zemnieki var lētāk iegādāties minerālmēslus un augu aizsardzības līdzekļus, par apmaksu gan ir dzirdētas arī negatīvas atsauksmes.

Kā vērtējat Lauku atbalsta dienesta darbību?

Neko sliktu nevaru par LAD teikt, atsaucīgi darbinieki, laba attieksme, vienīgi būtu labi, ja nebūtu tik tālu jābrauc uz Talsiem, bet varētu pilnīgi visu dokumentāciju iesniegt Tukumā.

Kā Jūs vērtējat Lauku atbalsta dienestā pieejamo sējumu apdrošināšanas iespēju?

Neesam šajā jautājumā iedziļinājušies un par to domājuši, jo mums tas nav aktuāli.

Ko Jūs varētu ieteikt vai novēlēt citiem graudu audzētājiem Latvijā?

Visiem graudu audzētājiem novēlam, lai izdodas viss ieplānotais, lai visas slimības iet garām, labus laika apstākļus un labas ražas!

 

graudi@graudi.info
© 2009 SIA Elagro Ja atrodat kļūdas, rakstiet mums. | Saistību atruna | developed by AGK.lv | dāvanas